top of page
Anna

Kiket ellenőriz 2024-ben a NAV?

Frissítve: ápr. 10.

















1. A NAV Kockázatelemzése


A NAV hatalmas adatvagyonnal rendelkezik, amelyet folyamatos felhasznál elemzések készítésére, adókockázatot magában rejtő tevékenységek feltárására.

Ez adatmennyiség többek között az adózók bejelentéseiből, adatszolgáltatásaiból származik:

- foglalkoztatásra vonatkozó bejelentések

- Bevallásokban lévő adatszolgáltatások

- online adatszolgáltatás

- pénztárgépek adatai

- VIES adatszolgáltatás (Európai Unión belüli ügyletek lejelentése) és belföldi összesítő jelentések

- EKAER jelentésből származó adatok


A NAV Kockázatelemzési Osztálya az elemzések során összeveti az adózók által továbbított adatokat más adózók által továbbított adatokkal például abban a tekintetben, hogy a partner által szolgáltatott értékesítés megegyezik-e adott vállalat által lejelentett beszerzéssel.


Ugyanez a közösségen belüli ügyletekre is, mert a NAV kölcsönösen együttműködik az Európai Unió más országában lévő adóhatóságokkal is. Ebben az esetben az EKAER adatokat is felhasználják, hiszen a közösségi ügyletek egyik feltétele, hogy a feladó ország területét az áru elhagyja.

Az adatelemzés során természetesen nem csak adózó és partnere által szolgáltatott adatokat vetik össze, hanem az adózó által lejelentett adatok információt szolgáltatnak az ő teljes adóteljesítményére vonatkozóan is, tehát ebből megbecsülhető/előre jelezhető más adónemben keletkező adófizetési kötelezettség is.


Mindig is a NAV ellenőrzési tevékenységének középpontjában állt a foglalkoztatás és az ezt terhelő járulékok, adók megfizetése. A kockázatelemzési eljárás magába foglalja a foglalkoztatói bejelentések és a járulékbevallások egyezőségének ellenőrzését is, vagyis, hogy a foglalkoztatás jogviszonyának megfelelően történt-e meg a járulékok bevallása és megfizetése.

Az adatelemzés elvégzése során szabályszerűségek figyelhetőek meg egy-egy iparágra, szektorra vonatkozóan, melyre vonatkozóan a NAV minden évben közzéteszi ellenőrzési irányelveit. Az ellenőrzési irányelvek leegyszerűsítve azt tartalmazzák, hogy adott évben mely szektorok és milyen típusú adózók kerülnek az adóhatóság fókuszába. Ha tehát a tevékenységi köröd ezek közé tartozik, akkor fokozottan ügyelj arra, hogy könyvelésed, bevallásaid és azt alátámasztó nyilvántartásaid rendben legyenek!


2. Az ellenőrzésre kijelölt iparágak


Vannak olyan iparágak, amelyekre a NAV fokozottan odafigyel, mert a múltbeli tapasztalatok alapján sok esetben talált ezeken a területeken szabálytalanságokat. Slágertéma az építőipar, személy- és vagyonvédelem, web áruházas kereskedelem, zöldség-és gyümölcskereskedelem. Ez a kör azonban bővül, leginkább az aktuális témák függvényében. 2024-ben ebbe a körbe bekerülő tevékenységek:

- reklám illetve marketing tevékenységgel foglalkozók illetve rendezvényszervezők

- tőkepiaci ügyletekből és kripto valutákból jövedelmet szerzők

- szépségipar és testedzési szolgáltatást végző adózók



3. Megéri jogkövető adózónak lenni?


3.1 A megbízható adózó


A NAV az adózókat minősíti, ennek két véglete a megbízható illetve a kockázatos adózók. Megbízható adózónak minősül a teljesség igénye nélkül:

- aki ellen nem indított a NAV tárgyévben vagy megelőző évben adóbehajtásra irányuló végrehajtási eljárást

- tárgyévben vagy megelőző öt évben nem állt csőd-, felszámolási, vagy kényszertörlési eljárás alatt

- nincs ötszázezer forintot meghaladó nettó adótartozása

- tárgyévben és megelőző 5 évben nem állt adószám törlés hatálya alatt

- terhére tárgyévben vagy azt megelőző két évben nem kapott az adóteljesítményének

egy százalékát meghaladó mulasztási bírságot

- terhére tárgyévben vagy azt megelőző 5 évben a NAV nem állapított meg az

adóteljesítményének 3%-át meghaladó adókülönbözetet


A NAV differenciáltan áll az adózókhoz, tehát nagyobb támogatásra számíthatnak, a jogkövető, megbízható adózók mind a bírság nagysága, mind az ellenőrzési illetve kiutalási idő tekintetétben.


3.2 Támogató eljárás

Jogkövető magatartás esetén az adózó nagyobb eséllyel számíthat ellenőrzés megindítása helyett támogató eljárásra. A támogató eljárás keretében az adóhatóság felhívja az adózót a hiba kijavítására többek között önellenőrzés keretében. Az eljárásban a részvétel önkéntes, ide ha eredménytelenül zárul, ellenőrzést vonhat maga után.


Támogató eljárásra tehát sor kerülhet ha:
- az adózó jogkövető
- a hiba nem százalékos mulasztásra vezethető vissza
- a hiba az adóteljesítményhez képest csekély
- a hiba előfordulása nem rendszeres
Összefoglalásul tehát megéri tudatosnak lenni az adózást érintő feladatok elvégzése során.


Nagy figyelmet kell fordítani az online és egyéb adatszolgáltatásokra, mert a felületes hozzáállással akaratlanul magadra vonhatod az adóhatóság figyelmét. Ha pedig célkeresztbe kerültél és van rá lehetőség, mindenképp vegyél részt a támogató eljárásban, hiszen az önellenőrzési pótlék jóval „olcsóbb”, mint a büntetés.

11 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page