Számtalanszor megfordul a fejünkben, milyen jó lenne függetlennek lenni, kiszabadulni a mindennapok mókuskerekéből. Talán még ötletünk is van, mit szeretnénk csinálni? Dehogyan valósítsuk meg? Milyen vállalkozási formát válasszunk erre? Milyen tényezők befolyásolják az erre vonatkozó döntést?
Ezzel a blog bejegyzéssel az egyéni vállalkozás előnyeit és hátrányait, valamint megalapítását szeretném bemutatni.
A vállalkozás alapítása során a társas vállalkozási formák (többek között bt. és kft.) valamint az egyéni vállalkozás között választhatunk. Mindkettőnek számos előnye és hátránya is van, de ezzel a bejegyzéssel az egyéni vállalkozással kapcsolatos tudnivalókat szeretném általánosságban ismertetni.
Az egyéni vállalkozás bárki számára rendkívül vonzó lehet, hiszen rendkívül egyszerű megalapítani, és fontos kiemelni, hogy INGYENES a megalapítása!
Legfontosabb előnyei:
- magunknak osztja be az időjét, tehát rendkívül rugalmas lehet
- ráhatása van az egész tevékenységre; mindent ellenőrizhet
- gyorsan tud dönteni
- a nyilvántartások vezetése és az adózás egyszerűbb lehet
Hátrányok lehetnek:
- korlátlan felelősség; minden döntéséért és pénzügyi kötelezettségéért teljes mértékben felelősséget vállal
- korlátozott erőforrások: amelyek a növekedést és fejlődést gátolhatják
- korlátozott szaktudás: elsősorban arra támaszkodhat, amit saját maga tud, bár
alkalmazott felvételével ez változhat
- függőség: ha beteg lesz, vagy más ok miatt nem tud dolgozni, akkor a bevétele kieshet
- piaci verseny: a szűkös pénzügyi források és korlátozott szaktudás miatt hátrányba kerülhet a nagyobb vállalkozásokkal szemben
Természetesen a fentieket általánosságban lehet kijelenteni, ehhez képest léteznek más esetek is.
Ahogyan az elején leírtam, az egyéni vállalkozás alapítása rendkívül egyszerű. Manapság már az emberek nagy része rendelkezik ügyfélkapuval, hiszen az Szja bevallást is ezen keresztül hagyjuk jóvá. Az ügyfélkapu segítségével lehet bejelentkezni a Webes ügysegéd oldalra, ahol
meg lehet alapítani a vállalkozást. Természetesen, mire eddig eljut valaki addigra tisztában kell lennie a következő kérdésekkel:
- Milyen tevékenységi köröket szeretne felvenni (övtj kódok)? Ezek a tevékenységi
körök engedélyhez kötöttek-e, van-e bejelentési kötelezettség?
- Milyen adózási módot választ egyéni vállalkozóként (átalányadózás, általános
szabályok, kisadózó vállalkozások tételes adója?
- Be szeretne-e lépni áfa körbe vagy mentességet választ?
- Főállásban vagy főállás mellett szeretné a tevékenységet folytatni?
A döntésektől és a tevékenységi körtől függően további adózási kérdések is felmerülhetnek, amelyeket az űrlapon meg kell válaszolni, illetve egyes adózási döntések befolyásolhatják más adózási döntések meghozatalát. Emiatt érdemes az alapítás során szakember (adótanácsadó, könyvelő) segítségét kérni.
Én személy szerint a hozzám fordulóknak azt szoktam javasolni, hogy amennyiben még csak ötlet szintjén fogalmazódott meg valakiben a vállalkozás indításának gondolata és még csak próbálkozik, vajon sikerül-e ezt megvalósítani, a fenti előnyök miatt érdemesebb egyéni vállalkozást alapítani és ha megteheti, akkor főállás mellett. Tudom, hogy rendkívül megterhelő munkaviszony mellett a saját vállalkozásban dolgozni (bárcsak azonnal kiszabadulhatnánk a mókuskerékből), de arra mindenképp jó, hogy kipróbáljuk, sikerre
tudjuk-e vinni a vállalásunkat. Arról sem szabad megfeledkezni, teljesen más az adóvonzata egy főállású munkaviszony melletti illetve egy főállású egyéni vállalkozónak.
Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban további kérdések merülnek fel, vagy személyes konzultációra van szüksége, kérem keressen a www.annaconsulting.hu elérhetőségen.
Comentários